Jdi na obsah Jdi na menu
 


INFORMACE O ALOE VERA A JEJICH LÉČEBNÝCH ÚČINCÍCH

V levém sloupci můžete využít funkci vyhledávání. Stačí zadat vhodné klíčové slovo a systém vám nabídne dostupné webové stránky, které se příslušného tématu týkají.

V současné době je jedním z hlavních zdrojů informací internet. Nejinak je tomu i pokud jde o informace týkající se Aloe Vera. Zdaleka ne všechno, co se na webu publikuje, musí být pravda. Nejenom proto, že může existovat záměr skrýt nebo naopak neoprávněně zdůraznit některé vlastnosti, ale také proto, že se lidské poznání v čase někdy i velmi rychle vyvíjí.

UPOZORNĚNÍ !!!

Tuto skutečnost mějte na mysli i při čtení následujícího výběru poznatků, stažených z nejrůznějších VEŘEJNĚ DOSTUPNÝCH webových zdrojů. Při výběru jsem byl veden snahou minimalizovat dopad reklamních zájmů, které ovlivňují obsah stránek. Proto Vám důrazně doporučuji, pokud vás některá část dále uvedených fragmentů poznatků o Aloe Vera zaujme, neváhejte a předtím, než se jimi budete ve svém chování a postupu řídit, prověřte si jejich aktuální platnost z těch nejdůvěryhodnějších zdrojů.

Kontaktujte mne kdykoliv budete vážně uvažovat o využití léčebných účinků Aloe Vera. Společně se dopracujeme k spolehlivým podkladům pro vaše rozhodnutí.
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Výběry poznatků publikovaných k dnešnímu dni na nejrůznějších veřejně dostupných webových stránkách:
---
Rostliny Aloe Vera jsou suchomilné až sukulentní tučnolisté rostliny s masitými, často na okraji různě trnitě zubatými listy. V listech některých druhů Aloe Vera jsou obsaženy sekreční buňky produkující látky s léčivými účinky.
---
Aloe vera se řadí mezi sukulenty a přesto, že se podobá spíše kaktusu, patří do rodiny liliovitých, kam řadíme např. cibuli, česnek či chřest. Rostlina dozrává po 4 letech, kdy se dá začít se sklizní obsahu jejich listů (směs vnitřního gelu a šťávy) za účelem produkce různých léčebných přípravků. Existuje více než 200 druhů aloe, ale pouze 3 až 4 z nich mají léčivé účinky. Za tu nejúčinnější je označována Aloe Barbadensis (Miller) aneb aloe vera.
---
Rostlina Aloe Vera působí velmi skromně a nenáročně. I když je dnes známo přes 300 druhů aloe, ne však každý z nich vykazuje speciální "zázračné" vlastnosti. Nejlepší účinky pro pokožku a lidský organismus přináší Aloe Vera Barbadensis Miller. Na první pohled rostlina sice připomíná kaktus, ve skutečnosti však patří k liliovitým rostlinám. Rostlina Aloe Vera Barbadensis Miller dorůstá výšky 60 cm a má cca 7 cm silný kmen s masitými, bílozelenými listy s ostny na okraji. Listy Aloe se sklízí ručně až po nejméně 4 letech pěstování, kdy list dosahuje šířky až 15 cm. Pro zpracování se používají pouze vnější listy. Čistý gel z Aloe Vera pěstované na velkých farmách v zemích s extrémě horkým létem /Brazílie, Mexiko/, se získává následovně: zelená kůže listu se opatrně odstraní a zůstane vnitřní dužnatá část, která má rosolovitou konzistenci. Dužina se pečlivě lisuje a následně stáčí do nádob - jen tak je zaručena absolutní čistota produktu. Chlazené sudy se lodí nebo letadlem dopravují do Německa k dalšímu zpracování. Pro naši potřebu vnitřního a vnějšího užívání se zpracovává pouze čerstvý Aloe Vera gel, který se nachází uvnitř listu.
---
Gel z Aloe Vera obsahuje více než 200 významných složek, které jsou zkombinovány přírodou k dokonalé harmonii tak, že účinky přítomných komponentů jsou vlivem této harmonie umocňovány. Když byly prováděny pokusy oddělit některé složky gelu z Aloe Vera, samostatně ztrácely svoji unikátní potenci. Gel z Aloe Vera je charakteristický svojí kompatibilností a dokáže násobit účinky dalších komponentů, které jsou k ní přidány. Aloe Vera je známá také jako přírodní zvlhčovač pokožky, proto je nejvíce používána v kosmetickém průmyslu. Její příznivé hojivé účinky na popáleniny a trávicí soustavu jsou nejznámější na celém světě. Aloe dokáže znecitlivět tkáň a odstranit bolest i hluboko pod povrchem včetně kloubních a svalových bolestí.
---

Léčivé produkty z Aloe jsou známé už po staletí, ale až nyní dokážeme plně docenit její skutečný význam při boji s moderními, tzv. civilizačními potížemi, které jsou obtížně léčitelné. Poruchy imunity, alergie, intoxikace chemickými léky, rakovina tlustého střeva, poruchy trávení, chronická zácpa, žaludeční vředy, cukrovka, žlučníkové potíže, jaterní choroby, chronické infekce močových cest, ale i hypertenze, kornatění tepen, lupénka, migrény, střevní katary, chronická únava, bolesti kloubů vč. revmatizmu, to jsou v současnosti nejčastější zdravotní problémy, se kterými si moderní medicína nedokáže vždy uspokojivě poradit tak, aby byl pacient spokojen. A právě v těchto indikacích je Aloe velmi slibným podpůrným léčebným prostředkem bez vedlejších účinků a kontraindikací.
---
Jednou z hlavních příčin vzniku chorob je nedostatek pro zdraví důležitých látek, které bohužel nejsou obsaženy v potřebném množství ve stravě, tělo při jejich nedostatku zbytečně strádá a v důsledku toho je pak náchylné k mnoha nemocem.
---

Aloe vera je v zemích svého přirozeného výskytu často označována jako "zázračná rostlina," "přírodní lékař" nebo také "rostlina žáru." Její tradice jako léčebného prostředku je starší více než 4000 let. Již staří Egypťané uctívali aloe veru jako "rostlinu nesmrtelnosti," ve starém Řecku byla šťáva z jejich listů doporučována na krásu, zdraví a dlouhý život. Později se tato rostlina vydala po boku Kryštofa Kolomba jako univerzální lék na výpravu do Indie, kde také získala svůj proslulý název "lékař v květináči."
---
Složení Aloe Vera je neobyčejně bohaté a zajímavé. Zde je přehled nejdůležitějších komponentů, které Aloe Vera obsahuje:
Vitaminy: A, B1, B2, B6, B12, C, E, kyselinu folovou (listovou) a nikotinovou - jsou nezbytné pro správnou činnost látkové výměny (metabolizmu). Minerály: Zvláště jsou cenné tzv. mikroelementy (stopové prvky), které se nacházejí v našem těle v malých množstvích, ale jsou velmi potřebné pro správný metabolizmus. Jedná se o mangan, měď, zinek, chrom. Z dalších minerálů obsahuje Aloe Vera také vápník, fosfor, železo, sodík, draslík, chlor. Aminokyseliny: známe jich 22, z nich 8 je nezbytných pro život. Všech těchto osm aminokyselin se v aloe vera nachází! Enzymy: jsou potřeba pro správný průběh látkové výměny. Z dalších substancí Aloe Vera je třeba zmínit ještě saponiny, antrachinony a lignin. 
---
Hlavní léčivou složkou Aloe Vera je gel a šťáva z listů. Gel nebo šťáva se používá buď sušená, konzervovaná nebo čerstvá, jež se u nás aplikuje nejčastěji. Sušená šťáva se nazývá SABUR. Oficinální je podle ČL 1997 aloe barbadoské, nazývané také někdy aloe pravé, nebo moderně - aloe vera, zahuštěná a usušená šťáva z listů (mateřská rostlina Aloe barbadensis, syn. Aloe vera LINNE, syn. Aloe vulgaris LAMARCK, resp. jeho hybridů a kříženců) a aloe kapské (z některých dalších druhů Aloe, zejména Aloe ferox. MILL., a jejich kříženců).

---
Aloe Vera dokáže pronikat dermální vrstvou, a proto působí i zevnitř těla. Díky této vlastnosti hojí řezné rány, spáleniny, oděrky a je schopna nahrazovat i tukové buňky kostí. Aloe Vera gel působí jako přírodní čistič (obsahuje saponiny), prochází tkání díky přítomnosti ligninu. Pracuje jako anestetikum v místech, kde je aplikován. Zmírňuje bolesti ve svalech, kloubních spojeních apod. Je baktericidní, pokud je aplikován ve vysoké koncentraci po několik hodin v přímém kontaktu s bakteriemi. Dokáže likvidovat virus a je fungicidní. Je proti-svědivý, redukuje krvácení, sráží teplotu zanícených částí těla. Je protizánětlivý. Působí jako přírodní zvlhčovač, dodává vlhkost všem vrstvám kůže. Zvyšuje normální buněčné množení, čímž urychluje regenerativní fázi hojivého procesu. Roztahuje kapiláry (krevní cévy nejmenšího průměru), rozbíjí a stravuje mrtvou tkáň. Je výživný pro tělo a kůži, poskytuje širokou škálu vitamínů, minerálů, sacharidů, enzymů a aminokyselin. Je velmi efektivní při likvidaci virulentních druhů vaginálních trichomonád. Protože Aloe obsahuje velmi cenné enzymy, aminokyseliny , minerály, vitamíny, rostlinné glykosidy a antrachinony, které pomáhají z organizmu odplavovat toxické látky, proto je nejúčinnějším přírodním detoxikačním prostředkem 3. tisíciletí.
---
Problematika správné výživy je dlouho diskutovanou otázkou a až v poslední době se zjistilo, že nejen její kvantita, ale zejména její kvalita rozhoduje o našem zdraví.
---
Vědecky jsou ( údajně - pozn. VB ) prokázány tyto účinky:

  • čistící
  • anestetický (tišící bolest)
  • baktericidní (protibakteriální)
  • fungicidní (protiplísňový)
  • viricidní (hubící viry)
  • protizánětlivý
  • antipyretický (srážející horečku)
  • regenerační
  • zvyšující prokrvení
  • výživný
---
Prostřednictvím Aloe se nabízí možnost velmi žádoucí očistné kúry - detoxikace, úpravy zažívání, vyprazdňování, doplnění životně důležitých látek ve smyslu buněčné výživy a v neposlední řadě šance redukovat nadváhu tím nejbezpečnějším způsobem.
Tím nejdůležitějším efektem je však ochrana před velmi obávaným a dnes bohužel velmi rozšířeným onemocněním - rakovinou tlustého střeva a konečníku.
---
Základním účinkem Aloe vera je detoxikace organismu, která se projeví lepší činností buněk, především tím, že se z povrchu buněk odstraní nečistoty, buňky budou citlivější na podněty okolního prostředí (obdoba špinavého a istého okna), a také specifickým účinkem na trávení, hlavně na buňky tlustého střeva.
---
Dalšími vlastnostmi Aloe vera jsou harmonizující účinek a účinek antistresový. Tyto účinky potřebuje každý k pocitu pohody a normalizace procesů trávení. Aloe vera upravuje žaludeční kyselost - snižuje překyselení, ale na druhé straně při nedostatečné kyselosti dokáže stimulovat její zvýšení. Optimalizuje se produkce trávicích šťáv. Zlepšením činnosti střevních klků se zlepší zpětné vstřebávání vody v tlustém střevě. 

A ještě jedna důležitá poznámka: gel z Aloe Vera účinkuje nejlépe vcelku, účinky jednotlivých komponentů jsou vzájemně synergicky umocňovány!

Vladimír Bauer